Tuzlu Kahve

Kıza bir partide rastlamıştı.. Harika bir şeydi. O gün peşinde o kadar delikanlı vardı ki.. Partinin sonunda kızı kahve içmeye davet etti. Kız parti boyu dikkatini çekmeyen oğlanın davetine şaşırdı,ama tam bir kibarlık gösterisi yaparak kabul etti. Hemen köşedeki şirin kafeye oturdular. Delikanlı öyle heyecanlıydı ki, kalbinin çarpmasından konuşamıyordu. Onun bu hali kızın da huzurunu kaçırdı..

"Ben artık gideyim" demeye hazırlanırken, delikanlı birden garsonu çağırdı..

"Bana biraz tuz getirir misiniz" dedi.. "Kahveme koymak için.."

Yan masalardan bile şaşkın yüzler delikanlıya baktı..

Kahveye tuz!..

Delikanlı kıpkırmızı oldu utançtan, ama tuzu kahvesine döktü ve içmeye başladı. Kız, merakla "Garip bir ağız tadınız var" dedi..

Delikanlı anlattı:

"Çocukken deniz kenarında yaşardık. Hep deniz kenarında ve denizde oynardım. Denizin tuzlu suyunun tadı ağzımdan hiç eksilmedi. Bu tatla büyüdüm ben.. Bu tadı çok sevdim. Kahveme tuz koymam bundan. Ne zaman o tuzlu tadı dilimde hissetsem, çocukluğumu, deniz kenarındaki evimizi ve mutlu ailemi hatırlıyorum.

Annemle babam hala o deniz kenarında oturuyorlar.. Onları ve evimi öyle özlüyorum ki.."

Bunları söylerken gözleri nemlenmişti delikanlının.. Kız dinlediklerinden çok duygulanmıştı.

İçini bu kadar samimi döken, evini, ailesini bu kadar özleyen bir adam, evi, aileyi seven biri olmalıydı. Evini düşünen, evini arayan, evini sakınan biri.. Ev duyusu olan biri..

Kız da konuşmaya başladı.. Onun da evi uzaklardaydı.. Çocukluğu gibi.. O da ailesini anlattı. Çok şirin bir sohbet olmuştu.. Tatlı ve sıcak..

..Ve de bu sohbet öykümüzün harikulade güzel başlangıcı olmuştu tabii..

Buluşmaya devam ettiler ve her güzel öyküde olduğu gibi, prenses, prensle evlendi. Ve de sonuna kadar çok mutlu yaşadılar. Prenses ne zaman kahve yapsa prensine içine bir kaşık tuz koydu, hayat boyu.. Onun böyle sevdiğini biliyordu çünkü..

40 yıl sonra, adam dünyaya veda etti. "Ölümümden sonra aç" diye bir mektup bırakmıştı sevgili karısına.. Şöyle diyordu, satırlarında..

"Sevgilim, bir tanem..

Lütfen beni affet. Bütün hayatımızı bir yalan üzerine kurduğum için beni affet. Sana hayatımda bir tek kere yalan söyledim.. Tuzlu kahvede.. İlk buluştuğumuz günü hatırlıyor musun? Öyle heyecanlı ve gergindim ki, şeker diyecekken 'Tuz' çıktı ağzımdan.. Sen ve herkes bana bakarken, değiştirmeye o kadar utandım ki,

yalanla devam ettim. Bu yalanın bizim ilişkimizin temeli olacağı hiç aklıma gelmemişti. Sana gerçeği anlatmayı defalarca düşündüm. Ama her defasında

korkudan vazgeçtim. Şimdi ölüyorum ve artık korkmam için hiçbir sebep yok.. İşte gerçek.. Ben tuzlu kahve sevmem. O garip ve rezil bir tat.. Ama seni tanıdığım andan itibaren bu rezil kahveyi içtim.

Hem de zerre pişmanlık duymadan. Seninle olmak hayatımın en büyük mutluluğu idi ve ben bu mutluluğu tuzlu kahveye borçluydum.

Dünyaya bir daha gelsem, her şeyi yeniden yaşamak, seni yeniden tanımak ve bütün hayatımı yeniden seninle geçirmek isterim, ikinci bir hayat boyu daha tuzlu kahve içmek zorunda kalsam da.."

Yaşlı kadının gözyaşları mektubu sırılsıklam ıslattı.

Lafı açıldığında birgün biri, kadına "Tuzlu kahve nasıl bir şey" diye soracak oldu..

Gözleri nemlendi kadının..

"Çok tatlı!.." dedi..
  • YineBiGulnihal
  • 23.233

21 yorum

ilk dinlediğim zamn çok

ilk dinlediğim zamn çok duygulanmıştım... çok güzel.

29.08.2009 - efsane

yha çoq süper bi hikaye bn

yha çoq süper bi hikaye bn okudm sewgilimede okuması için rica ettm ve oda okudu çoq beğendk bn ilk okuduğumda resmn ağlamıştm aşırı derecede duygusal olduğum için...ama sewgilimle bugün dün kavga ettik ilk defa ona istemeyerek yln söledm _ ylnım ortaya çoq çbk çıktı ama okdr pembe bi ylndıki ama yinede sert çkıştı ve hala küsüz hiç konuşmadık daha napcam bilmiorm kafayı yicem ... yanlış anladı bni

16.01.2009 - aysenur__

hakıkaten mukemml.beendim

hakıkaten mukemml.beendim çok güsel hikaye

06.12.2008 - züleyha

süper denilecek kadar

süper
denilecek
kadar mükemmel bir anlamda insanın sevdiği için her şeye katlanır demek istemiştir bütün aşklar böyle olsa

26.11.2008 - Misafigizem

ne büyük bi aşk gerçekse

ne büyük bi aşk gerçekse eğer kıskandım doğrusu.kadının hali üzücü adamınki de acı ama o severek katlanmış tuzlu kahveye.herkes katlanmazdı buna demekki gerçek aşk böyle bişey helal olsun.

10.09.2008 - hatice

Gerçekten çok güzel bir

Gerçekten çok güzel bir hikaye.Eğer bu hikaye gerçekse adamın mekanı cennet olsun.Bütün bir hayat boyunca tuzlu bir kahveye katlanmak çok zor bir şey.

13.07.2008 - Misafir

çok tatlı çok yürekten

çok tatlı çok yürekten bir öykü güzel ama umarım gerçek değildir. kadının içinde olduğu ruhsal çöküntüyü bir düşünün.gerçekse allah sabır versin. ama... bukadar sevılmek harikulade bir şey allah hepımıze nasip etsin .

10.06.2008 - semra ağardan

Gerçek sevgiye ve gerçek

Gerçek sevgiye ve gerçek aşka söylenecek ne var ki... Hoş benim eşimde o tuzlu kahveden kız isteme olayında yararlanmıştı ve o da içmişti.

03.03.2008 - Misafir

Hikaye gerçekten duygu

Hikaye gerçekten duygu dolu.Bir yalan bu kadar güzel ve mutlu sonu getirebilir mi?Yalandan öte insan sevdiği için çiğ tavuk yer derler ya kahramanımız bunu yapmış.

25.02.2008 - ayşe

HAYATINI BÖYLESİNE

HAYATINI BÖYLESİNE YALANLADA BAŞLAMIŞ OLSA BİLE MUTLU GEÇİREBİLMEK NE GÜZEL....

04.02.2008 - İKBAL

gerçek sevgi bu olsa

gerçek sevgi bu olsa gerekçok duygulandım .eşimlede iki gündür aramız açık .dünya imtahan dünyası sabır sabır sabır

25.01.2008 - ruşen

BENCE DOGRU DEĞİLDİR

BENCE DOGRU DEĞİLDİR ARAKADASİM

17.07.2008 - Misafir

güzel güzelde yanında

güzel güzelde yanında çirkin kalıor bu hikayenin yanında

15.12.2007 - Misafir

keşke tüm yalanlar bukadar

keşke tüm yalanlar bukadar güzel vede mutlu etseydi.beyaz yalan bu olsa gerek.teşekkürler ellerine sağlık

06.09.2007 - hasretgülü

bir yalan bu kadar güzel

bir yalan bu kadar güzel olur ...çok etkilendim keşke evde olsaydımda gözyaşı içime akmasaydı.keşke bende yalandan unuttum la yaşamak yerine zehirli kahve ile yaşayarak yaşlansaydım.bu kadar acımazdı canım....aglamama neden olduğunuz için sağolun ağlamaktan bile kaçmak yormuştu.elinize sağlık..............ROJDA

26.07.2007 - ROJDA

Konular