Tüm öğrencilerle nasıl ilgilenebilirim saçmalığı

Bazı öğretmenler sınıfındaki öğrenci sayısının çokluğundan şikayet eder ve tamamı ile ilgilenemeyeceğini vurgular.

Sınıfında yirmi öğrenci var her biri ile ilgilenebilmem mümkün değil. Bu o tarz mazeretçi öğrencilerin bahanelerinden birisidir.

Bunun açıklaması ben mesleğimi sevmiyorum sadece para için buradayım. demektir.

Örneğin sınıfında 20 öğrenci var. 10 ay öğretmenlik yaptığını farz edelim. Her ay 2 öğrencin ile ilgilensen zaten tüm öğrenciye bol bol zaman ayırmışsın demektir.

Hani okullarda öğretmenler sıra ile koridor nöbetcisi olur ya.. Bir öğretmen her hafta bir öğrencisine özel ilgi ve zaman ayırabilir. Ailesi ile görüşebilir. Notlarına derslerine zaman ayırıp analiz edebilir.

Ya da daa-ha kolayı ger gün sadece bir öğrencisine özel zaman ayırabilir.

Veya olmadı bir haftada 5 gün var. her gün dört öğrencisi ile yakinen ilgilenebilir. Her hafta tüm öğrenciye zaman ayırmış olabilir. Sabah 2 öğle 2 öğrenci..

Zate sınıfta toplamda öğrencilerin %80 i uyumlu olacak sisteme takılacaklardır. Aralarında %10-15 i baskı uç aşırı olacak .. ya da yine %10-15 i içe dönük sessiz kapalı ve derslerinden ilgisiz olabilir.

Tüm öğrenciler tembel asla olamaz. Tüm öğrenciler arzalı olamaz. 20 kişilik sınıfta aslında öğretmenin sınırları dışında kalan 1-2 bilemedin en fazla 3 öğrenci olur.

Otomatikmen 20 öğrenci ile ayrı ayrı ilgilenme gibi bir baskı oluşmaz.

Her öğrenci ile ayrı ayrı nasıl ilgileneyim diyen öğretmen veliye ben senin çocuğunla ilgilenmek istemiyorum demek istiyordur. Mazeret üretiyordur sadece. Genelde arkasına saklanılan bahane budur.

Kusura bakma kardeşim ben senin çocuğunun dadası değilim. Az ye de uşak tut çocuğuna diyordur. Yapacağı tek şey sevgi ve ilgi göstermek halbuki.. Sorunun çözümü bu kadar kolayken..

Ama öğğretmen zoru seçip deve kuşu gibi başını kuma gömmeyi seçmektedir
  • hayat
  • 3.945