Öğretmenin çocuklarının başarısı var mı

Öğretmeni ilk etapta tanıyabilmek zordur. Bir öğretmeni tanıyabilmek için farklı yöntem ve stratejiler geliştirilebilir.

Bunlardan birisi öğretmenin cocuklarının eğitim durumu ve başarı grafiği.. Hele ki emekli bir öğretmense bunu anlamak çok daha kolaydır.

Elbette kesin sonucları göstermez fakat size %90 gibi ipucu verecektir. Bu sizin için müthiş bir fırsattır. Eğitim evde başlar. Eğer evde öğretmen çocugunu motive edici başarıyı götürücü telkinleri yapamamış ise okulda öğrencisine de bu telkinleri yapamaz.

Kendi çocuğuna başarı sağlayamayan öğretmen başkalarının çocuklarına kolay kolay başarı götüremez.

Kendi çocuğuyla sağlıklı iletişim kuramamış bir öğretmen başkarların çocukları için uğraşmaktan çabuk sıkılacaktır. Bilinçaltı ona kendi çocuğuna bile yapamadığını başkasının coğuna nasıl yapabilesin vs.

diyecektir..

Peki ya öğretmenin çocukları çok başarılı ise?

Bu kıstas okulda öğretmenin hiç bir sorunu olmayacak anlamına asla gelmez. Bunlar pazılın parçaları gibidir. Evet öğretmen ya da eşi kendi cocukları için cok ciddi çaba sarf etmiş olabilir. Fakat aynı duygusu aynı duyarlılığı okuldaki öğrencilere göstereceğinin garantisi yoktur. Nasreddin hocanın dediği gibi el elin eşeğini ıslık çalarak arar. Burada kendi cocuklarına gösterdiği iltisamı başkalarının cocuklarını gösterip gösterememe beceri devreye girer. Bunun için de bakılabilecek bazı kıstaslar

- Çocuklara ilgi gösterme
- Velilerle işbirliğine girme
- Cocugun özel yetenek ve becerilerin keşfi calışmaları
- Her cocuga eşit davranma
- Her veliye eşit davranma