Dahi çocuk nasıl keşfedilir

Dahi deha zeki akıllı gibi bir çok terim duymuşsunuzdur.

Genetikten gelen özellikler olabileceği gibi genel olarak dahilik özel bir durum değildir. Her çocuk dahi olabilir. Her çocuğun deha potansiyeli vardır. Her çocuğun zekası vardır. Her çocuk akıllıdır.

Bugün dünya çapında dahi olarak gösterilenler aslında gerçekten dahi midir? Yoksa şartlar onları dahi olmaya mı zorlamıştır.

İçimizdeki dehayı çıkaracak süreç vardır. Dehanın gelişmesi gerekir. Allah korusun eli kesilmiş bir çocuğun eli tekrar çıkıp büyür mü?

İşte dahilik el ayak kalp vs organlarımız gibi doğum sürecimizde bizim ile gelen fakat anne babanın eğitimi beslenmesi kültürel birikimi imkan ve şartlara göre sınırlandırılan şeydir.

Eğer siz çocuğun dehasının gelişim sürecini durdurmuş iseniz o gelişemez. Kuruyan ağaç gibi.. Bakımı yapılmayan beslenemeyen ağaç istenen seviyede büyüyemez. Yabani otlar tarfından işgal edilir ve kurur. Ya da zayıf kalır.

Herşey bilinçaltında insanın karakutusu içersinde gelişmektedir.

Beslenme, birikim ve çocuğun gelişim sürecinde doğru tepkiyi verme gibi durumlar gelişimde önemli faktördür.


Deha insanın yaratılıştan gelen var olan yeteneğini farkına varma ve onu kullanabilme becerisidir. Kullanılamayan yetenek körelir.

İmam azam gelmiş geçmiş en büyük dahilerdendir. Onun hayatı okunabilir.


Dehanın harekete geçirilmesinde %90 gibi kısmı özgüven aşılama farkına varma kendine inanma ve güvenmedir. Padişahlığın babadan oğla geçmesindeki sır burada yatar. İçindeki cevherin daha doğumundan önce çocuğa sürekli hatırlatılıp aşılanmasıdır. Yetişim süreci boyunca görevine hazırlanmasıdır.

Bu açıdan dahi bir çocuk yetiştirmek isteyen anne babalar şehzadelerin yetişim süreclerini güvenilir kaynaklardan okumalılardır.

Osmanlı ve islam düşmanı yazarların kitaplarından uzak durarak ve ima ile bile olsa şehzadelik sistemi hakkında negatif mesajlar içeren yazılar yazanlardan uzak durarak bu alandaki eserleri okuyabilirler.

Şehzadeler devlet idaresinde yönetici olmak üzere yetiştiriliyor.

Siz de kendi çocuğunuzun dehasını hangi alanda göstermesini istiyorsanız o alanda oradaki veriyi kullanabilirsiniz.


Fakat şunu da asla unutmayın armut ağacının dibine düşer. Siz çocuğunuzdaki dehayı ortaya çıkarmaya başlamadan önce kendinizi keşfetmelisiniz. Babanızı annenizi kardeşlerinizi amcanızı dedelerini analiz etmelisiniz. Onlara dair hatırları sabırla dinlemelisiniz. Çünkü sizin cocuklarınızın dehası geçmişinizdeki büyüklerinizin ektiklerinde saklıdır.

Çocuğun zihni yerde duran boş bir top ise, sizin spor yeteneğiniz, futbol birikiminiz ve o topa vurma gücünüz de çocuğun dehasını keşfedebilme gücünüzdür.

Kendinizi yetiştirmeden çocuğunuzu geliştiremezsiniz. Dahiliğe hazırlayamazsınız.

Bugün türkiyede söz sahibi olan bir çok üst düzey kişiler sizin cocugunuzdan çok zeki ve daha akıllı oldukları için mi orada olduklarını zannediyorsunuz?

Hayır asla...

Onları oraya getiren güç, işte o topu vuran arkadaki güçtür. Onlar arkalarındaki itici güç olmasa oralara asla gelemezlerdi. Anne-baba desteği, aile desteği, eğitim imkanları, inanc ve kararlılık..

Siz içinizdeki dehayı uyandırmadan çocuğunuzun içindeki dehayı uyandıramazsınız..

Önce kendinizi yetiştiriniz. Bol bol okuyun araştırınız. Kitap kurdu olunuz.. Allah inancınızı pekiştiriniz.


Cuma namazı için camiye gidip namaz sonrası ayakkabısını bulabilen her insan içindeki dehayı harekete geçirebilir. Ve bu dehayı çocuklarına aktarabilir.

Unutmayınız, beyninizin o ayakkabıyı bulabilmek için yaptığı işlemi şu an dünyanın en dahilerince geliştirmiş yüzlerce binlerce süper bilgisayarı bir araya getirseniz, o bilgisayarlar sizin dehanız kadar hızlı ve pratik yapamaz..

Bu beynizin gücünü gösterir. İlahi yaratılıştan gelen sahip olduğunuz süper gücü gösterir. O gücü harekete geçirmek ya da geçirememek.. Bu kadar basit..