Suçlu sadece suçu işleyen değildir

Sınıfta sorun yaşayan öğrenciler olabilmektedir.

Fakat suçlu olan sadece o sorunu yaşayan öğrenci değildir. O sucu tetikleyen, besleyen ve büyütenler de aynı zamanda suçludur.

Her çoccuğun bir karakteri yapısı vardır. Ailesinden ve geninden gelen özellikleri vardır.

Yahu sen bir ceptelefonu alırken kullanma klavuzu isterken bir birey bir insan olan öğrencini gözü kapalı yönetebileceğini mi zannediyorsun..

O öğrencinin de bir kullanım klavuzu vardır. Velisi ile istişare ederek zaman ayırark emek vererek öğrenci daha yakından tanınabilir.

Ortada bir kavga varsa, bir şiddet, bir öfke varsa, bir dengesizlik varsa demek ki siz kullanım kılavuzuna muhalif birşeyler yapıyorsunuz demektir.

Sınıfta öğrenciler arkadaşlarının karakterlerini öğretmenlerinden daha iyi çözerler. Ve bunun farkında bile olmayabilir. Gayri ihtiyari bilinçsizce gerçekleşen birşeydir. Ve o ellerindeki verileri kullanmaktan zevk alırlar.

Bir arkadaşını çok kurnazca öfkelendirmeyi başaran diğer öğrenci gibi..

Kumandanın düğmesine basmak kadar kolaydır öfkelendiren öğrenci için. Ama suçlu öfkelenen çocuk olacaktır. Çünkü duygusunu açığa çıkarmıştır..

Çocuk kendini ifade edemediği ve sorunu algılayamadığı için altından kalkamayacaktır. Ve çözemediği için daha çok öfkelenecektir.

Tetikci arkadaşıdır..

Bu tetiklenmiş öfkeyi besleyen öğretmenidir. Yangın çıktığında üstüne benzin dökmek gibidir bir çok öğretmenin yaptığı. Hemen öfkelenen çocugu suçlamaya hatta velisini suçlamaya başlarlar..

Yok ailesinde şiddet vardır falan. Bu öğretmenin kolaya kaçmasıdır. Sorunu örtbas etme çalışmasıdır. Bu öğretmen kendisini değiştirmezse derhal diskalifiye ediniz.

Öğretmen öfkeli öğrenciye yüklenerek, onu tetikleyen öğrencinin arzusunun gerçekleşmesini sağlayacak. asıl suçlu çocuğun kıs kıs için için gülmesini göremeyecektir. Aslında önyargısız baksa gözlerinin nasıl parladığını görecektir..

Ve daha kötüsü asıl sebebten değilde öğrencinin başka nedenlerden öfkelendiği ima edilerek öfke daha çok beslenir. Anlaşılmadığını düşünen öğrenci daha da öfkelenir.

Süreci iyi yönetemeyen öğretmendir. Bu öğretmenin kalitesini gösteren imtihanıdır.

Sonuc olarak öğrenciyi öfkelendiren çocuktan özür diletmeye kadar gidilir. Fitneci cocuk ödüllendirilmiştir. Halbuki asıl suçlu o iken..

Ve hayatı boyunca fitne ile neler başarabileceğini canlı yaşamıştır. Bir öğrenci dürüstlüğün bedelinin anlaşılamamak olduğunu öğrenirken, diğeri fitnecilik ne kadar muhteşem birşeymiş diyecek ve gelecek fitne dehası olarak mesleki hayatına atılacaktır..

Halbuki bu detayı keşfeden öğrenci suçlu kadar suçu tetikleyeni de teşhir eder deşifre ederse o öğrenci fitneciliğin kötü olduğunu görür iyi öğrenci olma yolunda bir ilerleme sağlar