Ananasın Faydaları

Türkiye ananas ile tanışalı henüz çok uzun bir süre olmasa dahi kısa sürede popülaritesini epey artırdı. İlk zamanlar nadiren karşılaştığımız ananas şimdi tüm marketlerde, manavlarda bulunabilir durumda. Lezzeti ve faydalı yönleri ile ananası benimsememek zaten tuhaf olurdu. Öyle ki C vitamini açısından fazlası ile donanımlı olan ananas diğer birçok faydası ile de tüketilmesi gereken meyvelerden biri. Peki nelerdir bu faydalar? Şimdi ananasın faydalarını sıralayalım.
Ananasın en güçlü yönlerinden biri antioksidan etkisine sahip olması. Damar sağlığı, tıkanıklıklar, şeker hastalığı ve bunlara bağlı kalp rahatsızlıklarına karşı hem önlem hem de giderilmesi açısından faydalı oluyor. Solunum yolu hastalıkları da ananasın C vitamini içeriği sayesinde sahip olduğu etki alanlarından önemli bir tanesi.

Göz sağlığı için de ananas önemli bir yer tutuyor. Özellikle spesifik olarak 55 yaşın üzerinde rastlanmakta olan sarı nokta hastalığında ananasın etkisinden bahsedebiliriz. Sarı nokta hastalığından korunmak adına daha çok önlem alma sürecinde uzmanlar ananas tüketimini ısrarla öneriyorlar.

Ve en önemli faydalarından biri hiç şüphesiz kanser hastalığına olan tesiri. Kanser tedavisinde önemli olan bağışıklık sistemine zarar vermemek şartı ile kanserli hücreleri ortadan kaldırmaktır. İşte ananas tam da bu noktada etkili oluyor. İçeriğindeki bromelain enziminin bu yöndeki etkileri uzmanlarca yapılan laboratuar araştırmaları ile kanıtlanmış durumda. Bu yönleri ile birlikte ananas tüketimi hem kanserin önlenmesi aşamasında, hem de mevcut kanser hastalarında kanserli hücrelerin yayılmasını önleme ve bu hücrelerin öldürülmesi aşamasında son derece önemli bir besin maddesi.İltihapların oluşmasını önleyici etkiye sahiptir. Bu etkisini ise bileşiminde bulunan bromelain isimli enzime borçlu olan ananas vücutta su tutma ihtimalini de minimuma indiriyor. Vücutta su tutulmasını yani ödem oluşumunu engelleyen ananas bu yönü ile diyet listelerinde de yer almayı hak ediyor.

Kemik sağlığı açısından son derece önemli bir mineral olan kalsiyum da ananas da bol miktarda bulunuyor. Sadece kalsiyum değil, anansın içeriğinde bakır ve çinko da bulunuyor. Kemik doku için gerekli maddeleri bulundurması açısından daha sağlıklı bir kemik ve iskelet sistemine sahip olmak için ananasa beslenmenizde mutlaka yer ayırmalısınız.

Bir diğer etkisi ise ağız sağlığı üzerine. Diş etleri problemlerinde özellikle ananas önemli tesirleri beraberinde getiriyor. Yetersiz beslenme sonucu oluşan diş eti hastalıklarına sebep olan bakterilerin ortadan kaldırılmasında ve ağız içinde bulunmasına karşı savaşan maddelere sahip olan ananas ağız sağlığınız adına da oldukça iyi bir tercih.Ananasta ciddi anlamda bir lif potansiyeli bulunmaktadır. Bu yönü ile vücudun posalı gıda ihtiyacını karşılar ve sindirimi düzenleyici bir görev üstlenir. Daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak adına düzenli olarak tüketmeniz fayda verecektir.

Ananasın kan basıncını düzenleyici bir etkisi bulunuyor. Meyvede bulunan potasyum sayesinde kan basıncı normal değerlerine gelir. Bu yüzden uzmanlarca tansiyon hastalarına önerilen ananas yine de kontrol altında tüketilmelidir.

C vitaminine sahip olan bir besin maddesinin cilt üzerinde oluşturduğu pozitif etkilerinden bahsetmemek haksızlık olur. Sadece cilde nemlendirici ve esnekli kazandırıcı bir etki sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saçlar için de oldukça pozitif etkileri beraberinde getirir.

http://www.agacnet.com/ananasin-faydalari.html

Konular