Çocukların Tuvalet Eğitimi İle Alakalı Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Özellikle çocuğun ikinci ve üçüncü yılı, tuvalet eğitimin verildiği çağdır. Bu çağında çocukta çok önemli değişiklikler zuhur etmektedir. Malum olduğu üzere bu dönemde çocuk yürümeye ve konuşmaya başlamıştır. Bu durumu çocuğu "edilgen, güçsüz ve bağımlı" olmaktan çıkarır. Çocuk bu çağında yürürken dengesiz, hareketlerinde bazan beceriksiz olduğu da muhakkaktır. Buna rağmen çocuk her şeye uzanmak, herşeyi tutmak istediğindedir.

Yani adeta o artık kendi kendisinin özgürlüğünü ilan etmektedir. İşte tam bu sıralarda çocuğa tuvalet eğitimi verilmesi icab etmektedir. Bu mevzuda ana ve babalara yapılabilecek tavsiye ve telkinlerden bazıları şunlardır:

- Çocuğa tuvalet alışkanlığı, 20 aylık olduktan sonra başlanabilir. Bununla birlikte şu temel ilkeler de unutulmamalıdır.

- Birincisi; hiçbir annenin, çocuğu hazır olmadığı sürece onu tuvalete alıştıramıyacağı gerçeğidir.

- İkincisi; çocuk ödüllendirilmeyi ve sevilmeyi bekler. Çocuğunuzla ilişkileriniz iyi değilse, onu tuvalete alıştırmakta güçlük çekersiniz.

- Üçüncüsü; çocuğunuz kaslarını kontrol etmesini öğrenmeden bu işe girişmeyiniz.

- Dördüncüsü ise; tuvalete alışmak, kolay ve basit bir işlem olarak görünürse de, çocuk için hiç de öyle olmadığı unutulmamalıdır. (2 Haziran 1997 - Akit)

Tuvalet eğitimi ile alakalı en başta düşünülmesi ve akılda bulundurulması icab eden bu mühim ilkelerden sonra tavsiye ve telkinlere geçelim:

-Tuvalet alışkanlığı konusunda telaşlanmaya gerek yoktur.

- Tuvalet eğitiminde çocuğu zorlamayınız. Ürkütmeden alıştırınız.

- Tuvalet eğitimi için çocuğunuzun hayatında uyum göstermesi gereken yeniliklerin çok olmadığı bir dönemi seçin ve yaklaşımınızın rahat, espirili olmasına özen gösterin.

- Yapacağı şeyleri başarmasını kolaylaştırın. Başarırsa sevincinizi belli edin.

- İki yaşındaki bir çocuk için, bu işin ne denli karmaşık ve zor olduğunu kabul etmelisiniz. Anne ve baba, bu karmaşık, işlemi gerektiği gibi düzenleyemezlerse, çocukta korku, öfke, inat gibi değişik duygular yerleşebilir.

- Her yemekten sonra ve yatmadan önce ya da yataktan kalktıktan sonra çocuk oturağa oturtulmalıdır.

- Oturak rahat olmalı, devrilmemeli ve çocuğu huylandıracak kadar soğuk olmamalıdır.

- Çocuk abdestini yapmadı diye kesinlikle azarlamamalı, anne, hayal kırıklığına uğradığını kesinlikle belli etmemelidir.

- Çocuk azıcık bir şey yapmışsa bile methedilmeli; anne, sevincini belli etmelidir.

- Çocuğu, altını ıslatmamaya alıştırma denemelerinden hiç bir sonuç elde edilemeyişi ya da çocuğun oturağa oturmamak için direnişi, bu konuda vaktin henüz erken olduğunu gösterir. ÇOcuğun cesaretini kaybetmemesi için annenin, kısa bir süre bu işten vazgeçmesi yerinde bir davranış olur. (Çocuğu anlamak 1. Said Gezer)


13 yorum

KIZIM 3 YAŞINA GİRECEK.İKİ

KIZIM 3 YAŞINA GİRECEK.İKİ BUÇUK YAŞINDAYKEN TUVALET EĞİTİMİNE BAŞLADIK.GÜNDÜZLERİ ÖĞRENMİŞTİ.GECELERDE ÇOK AZDA OLSA ZORLANIYORDUK.AMA BİRDEN İNATLAŞMAYA BAŞLADI.TUVALETE GÖTÜRDÜĞÜMÜZDE YAPMIYOR,ÇIKAR ÇIKMAZ ALTINI ISLATIYORDU.DOKTORA GİTTİK VE İNATLAŞMA SÜRESİ GEÇENE KADAR BAĞLAMAMI DAHA SONRA YENİDEN EĞİTİME BAŞLAMAMI İSTEDİ.ÖYLEDE YAPTIK.FAKAT ŞİMDİDE SÜREKLİ OLARAK ALTINI ISLATIYOR.2-3 SAATTE 6-7 DEN FAZLA BİLE ALTINI ISLATTIĞI OLUYOR.HERŞEYİ ANLIYOR. FAKAT NE YAPTIYSAK OLMUYOR.OYUNLAR,ÖDÜLLENDİRMELER MALESEF HİÇ BİRŞEY İŞE YARAMADI.AZ AZ ALTINI ISLATIYOR.ISLATTIĞINDA TEMİZLİYOR VE TUVALETE OTURTUYORUM AZDA OLSA TUVALETİNİ YAPIYOR.NE OLUR BİŞEY SÖYLEYİN NE YAPMALIYIM.

19.07.2013 - Misafir

selam 2buçuk yaşında oğlum

selam 2buçuk yaşında oğlum var ama tuvalet konusunda sıkıntım var tuvaletini bezine yapıyor bezini çıkardığım zaman akşama kadar kendini sıkıyor ve tuvaletini yapmıyor bende içim acıdığı için bezini bağlıyorum yapsın diyorum tuvaletini lazımlığa yapması için ne yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim.

07.07.2013 - özlem gündüz

kızım 2,5 yaşında 1sene

kızım 2,5 yaşında 1sene önce çişini söylemeye başladı ama bir haftadır altına kaçırıyor.ne yapacağımı şaşırdım.sinirlenmemeye çalışıyorum ama elimde değil

14.10.2009 - Misafir

merhaba 30 aylık bir

merhaba 30 aylık bir kızım var.Tuvalet eğitimine başlayalı 2 hafta oldu.ilk hafta hep çamaşırına yaptı ama asla azarlamadım bilakis her seferinde artık bez kullanmadığını çişini lazımlığına yapması gerektiğini anlattım.bu arada çişini yapmaya korkuyordu.uzun süre tutuyor yaparkende çok korkuyordu.ikinci hafta tutmayı bıraktı.düzenli olarak tuvalete veya lazımlığa oturttuğumda yapmıyor altına yapıyordu.bir günden beri de çişi geldiğinde ifade ediyor ama lazımlığa oturunca tutuyor yapmıyor.ilk zamanki kadar olmasada yine korkuyor.korkusunun sebebini çözemedim.baskı uygulamıyorum ama nasıl davranacağımı bilmiyorum.zamanı geldi diye düşünmüştüm acaba biraz daha beklemelimiydim.cevabınızı bekliyorum.şimdiden teşekkür ediyorum

03.01.2009 - azize

8 kasımda oglum iki

8 kasımda oglum iki yasını dolduracakve tuvalete cok meraklı ben daha ufak dıye fazla ılgı göstermıyorum ama tuvalete göturdugum zamnlardada ıllakı ya buyuk yada kucuk tuvaletını yapmıstır cok merak ettıgınden ögretmeye karar verdım ama merakı gecermı gecelerı bezlemelımıyım cok tesekkur ederım bılgılendırırsenız

01.11.2008 - nil

kızım 28 aylık tuvalet

kızım 28 aylık tuvalet eğitimi veriyorum.buyüzden sevk bile aldım.ama inatlaşıyor bizde baskı yoluna başvuruyoruz.herşeyi anlıyor ama çişini söylemiyor.kafayı yiyecem.

27.04.2008 - fatma

çocuğunuzu

çocuğunuzu zorlamayacaksınız ona nasıl yapılacını öğretirken asla baskı yapmayınız

04.06.2010 - Misafir

oğlum dört yaşında

oğlum dört yaşında çişini tuvalete yapıyor kakasını altına yapıyor lazımlık aldım ama yinede yapmıyor

20.03.2008 - Misafir

kızım 28 aylık kakasını

kızım 28 aylık kakasını söylüyor aslında çişini de işine glince söylüyor.ama hep ilgi stiyor.biraz işim olsa hemen bilerk altına yapıyor. ne yapmalıyım

23.01.2008 - mieb

38 aylık bir oğlum var 2

38 aylık bir oğlum var 2 yaşındayken kreşe verdik bir yıl dolmadan aldık tuvalet eğitimine 2,5 yaşında gteçtik ilk zamanlar iyiyidi öğretmen değişikliğinden sonra tekrar altını ıslatmaya başladı ve okulu reddetmeye başladı alalı 7 ay olmamıza rağmen ki okulda bir şey yaşamadığına eminiz çünkü hiç boş bırakmadık hala altına çiş ve kakasına yapıyor asla tuvalet ve lazımlık istemiyor herşeyi denedik ama başarılı olamadık lütfen bana bu konuda yardımcı olun psikoloğa mı götürmeliyim kararsız kaldım biligilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

03.09.2007 - Misafir

:( O kadar küçük yaşta;

:(

O kadar küçük yaşta; anne sevgisine, şevkatine muhtaç bir çocuğun kreşe verilmesi çok büyük bir hata!

Çocuğunuz sizin; ilgi, sevgi, şevkat ve zamanınızı istediği için bu şekilde tepki veriyor olabilir. Sizin hep yanında olmanızı istiyor muhtemelen. Ve etrafına karşı güvensizlik duygusu yaşıyor. Kendini güvende hissetseydi eğer tuvaleti reddetmezdi.

Yine de uzman bir hekimden yardım almanın yanısıra; çocuğunuzu islami koşullara göre yetiştirmek için eğitim almanızı tavsiye ederim!

04.09.2007 - Mavi Kelebek

İslami koşul derken ne demek

İslami koşul derken ne demek istediniz?

29.07.2014 - öznur

Çocuğun tuvalet eğitimi

Çocuğun tuvalet eğitimi alması için ya da bu sorununun çözülmesi için inanın İslami eğitim vermek gerekmez.

07.08.2012 - Misafir

Konular