Evlenilecek Kadın

Meşhur Kadı Şüreyh'e bir gün delikanlının biri gelerek, kendisiyle özel olarak görüşmek istediğini söyledi. Kadı Şüreyh bu delikanlının isteğini kırmadı ve onunla görüşmeyi kabul etti. O genç, evlenmek istediğini; fakat evleneceği kadının tahsil görmüş ve şehirli olmasını arzu ettiğini söyledi. Fakat, yine de bu konuda tavsiyelerde bulunmasını istedi.

Bunun üzerine Kadı Şüreyh, eş seçiminin önemli olduğunu, eş tercihinde bulunurken Resûlullah'ın bu konudaki tavsiyesinin "dindar olanının tercih edilmesi" biçiminde olduğunu söyledi. Ayrıca seçilen eşin, aile yapısının ve aileden gördüğü İslâm terbiyesinin de önemini belirterek, kendi başından geçen evliliği şöyle anlattı:

"Henüz gençtim ve evlenme vaktim de gelmişti. Bir gün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken orada bir kız gördüm. Onu beğendim ve ona tâlip oldum. Kızın babası hakkımda kısa bir araştırma yaparak, benimle alâkalı malûmatı edindikten sonra, hemen razı oldu ve: "Bu hayırlı işi uzatmaya hiç gerek yok; bir an önce gerekli muameleyi bitirelim." dedi.

Çok kısa bir zaman içinde nikâh, düğün derken evlilik hayatına böylece girmiş olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlık aldı. Çünkü "Aldığım bir köylü kızı; üstelik tahsil de görmemiş. Acaba ben bununla huzurlu bir şekilde geçinebilir miyim?" diye düşünüyor ve verdiğim böyle bir karardan dolayı da bazı tereddütler taşıyordum.

Bende böyle düşünceler hâsıl olduktan kısa bir süre sonra bir gün eşim bana şu sözleri söyledi:

"Efendi! Sen âlim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen, şehir hayatından pek anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında sen kendi hayatına daha uygun bir evlilik yapabilir, ben de kendime göre bir hayat kurabilirdim. Lâkin takdir-i ilâhî böyle imiş. Kader bizim yolumuzu birleştirdi. Mevlâ Teâlâ Hazretleri, benim gibi tahsili olmayan bir köylü kızını, senin gibi şöhretli bir âlime nasip etti. Durum böyle olunca, şimdi sen bana benden istediklerini ve benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim de seni üzmeyeyim. Meselâ; senin evine benim sülâlemden kimler gelebilir? Senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmelerine mani olayım?" dedi.

Tabiî ben eşimden kendisinden hiç beklemediğim bir olgunlukla söylediği bu sözleri duyunca çok şaşırdım ve bu anlayışı karşısında onun hakkında düşündüklerimden dolayı pişman oldum. Onun bu sözleri üzerine ona dedim ki:

"Ey Hatun! Sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, şayet bu dediklerini hakkıyla yapabilirsen beni bahtiyar edersin." Dedikten sonra, evime kimlerin gelmesini arzu ettiğimi ve hangi şahısların gelmemesi gerektiğini, ondan beklentilerimin neler olduğunu uygun bir lisanla kendisine söyledim.

Eşim söylediklerimi harfiyen yerine getirdi; böylece son derece mutlu ve huzur içinde yaşadım. Bir zaman sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evimizde bir misafir hanım vardı. Son derece mütesettire olan bu hanım misafirin kim olduğunu sorduğumda eşim, annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince ona karşı elimden gelen saygı ve hürmeti esirgemedim. En iyi şekilde ağırlamaya gayret gösterdim. Sohbet esnasında bir ara kayın validem bana:

- Oğlum! Hanımından bir şikâyetin var mı, ondan memnun musun? diye sordu. Ben:

- Allah sizden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar kendisinden hiç bir şikâyetim olmadı, diyerek memnuniyetimi izhar ettim. Bunun üzerine kayın validem şunları söyledi:

- Oğlum! Kızımdan tabiî ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Resûlullah (sav) müslümanın evinin cennet olduğunu haber vermedi mi? İşte bizim evimiz de Resûlullah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kızımıza Kur'an ahlâkından başka bir şey öğretmedik. Fakat sana tavsiyem şudur ki, yine de sen hanımının üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler. Birincisi, ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise, bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde...

Evlenilecek Kadın yorumları

 • Image Description
  amarant
  17.05.2012

  Yapılan yorumlarda herkes genelde aynı şeye dikkat çekmiş.Kayınvalidesini tanımaması vs. insanı düşündüren şeyler bunlar , bir bilgi öğrenirken sağlam temelli olmasını istiyor insan.Adminden uygun bir cevap okuyabilseydim sayfadan daha az soru işareti ile ayrılmış olacaktım...
  Allah hepimize bizi ona yaklaştıran evlilikler yapmayı nasip etsin...

 • Image Description
  Misafir
  23.03.2011

  GUZEL OZETLENMIŞ ANLAMLI VE DEGERLI BIR HIKAYE PAYLASANLARA TESEKKURLER

 • Image Description
  Misafir
  21.01.2009

  neden okuyan ınsan komplekslere giriyor,neden gerçekler kabul edilmez,cahilce falan,filan yeryüzünde erkekde degerlidir,kadında erkege hanımlık yapacak kadın,erkekmi hanımlık yapacak kadına bunumu ıstiyorsunuz,gunümüzdeki bayanlar biraz ukalaca hareket etmeye başladılar,kendilerini erkekten daha üstün görmeye başladılar,evliligi bir huzur ve mutluluk çatısı olarak düşünmüyorlar,yani anlayacagınız abi bu kızlar çok fesatlar helede bizim toplumdaki kızlar,bu gidişte dogru düşünen aklı başında bayan bulamiyecegiz nesli tükeniyor abi,bayanlar çok ahlaksızlaşıyor devir kötü devir bekar erkeler dikkat etmeli,günümüzde boşanmalar çogaldı neden kadınlar artık saygıdan sevgiden,degerden anlamıyorlar allah yardımcımız olsun...

 • Image Description
  Misafir
  28.10.2008

  hikaye hoş güzel olabilir ama bu zamanda böyle birşey imkansız gibi birşey bence
  :s çok değişik geldi
  kayınvalidesini tanımıyor :s
  kızın nasıl ne olduğunu hiç araştırmıyor
  gerçi ben çok ayrıntıya girdim sanırım
  kısacası çok saçma geldi bana :s

 • Image Description
  Misafir
  08.10.2008

  BİR ERKEK KAYINVALİDESİNİ NASIL TANIMAZ? ERKEK ERKEĞE YANİ KAYINPEDERİ İYİ BİR İNSANSA İŞ BİTTİMİ YANİ KADINLARI YETİŞTİREN ONLARAL EN ÇOK ZAMAN GEÇİREN BİZLER ÜZERİNDE EN FAZLA HAKKI OLANLAR ANNELERİMİZ DEĞİLLERMİ? KAYINVALİDEYİ TANIMAMA KISMINI KABUL ETMİYORUM SEBEP NE OLURSA OLSUN.

 • Image Description
  Misafir
  16.04.2008

  bu yazıda erkeği nerede övdü anlayamadım.aksine daha çok kadının önemine deyindi.yazı güzel bence.
  soruyorum: yuvayı .....................kuş yapar.(dişi)

 • Image Description
  Misafir
  12.04.2008

  s.a bence guzel bı yazı fakat kadınlar gerçekten 2. sınıf olarak goruluyo ve ben çok kızıyorum allah ızın werırse bende 2 aya kadar ewlencem ve boyle bışeyle karşılaşmak ıstemem bu nasıl bır zıhnıyet anlamak mumkun değıl

 • Image Description
  yeliz
  20.03.2008

  hikaye güzel, insanlar islamı hakkıyla yaşamaya çalışsa zaten herkes güzel geçinir gider ama sonu tam eski zihniyetin ürünü, kadına yüz verme şımarır misali bitirilmiş. çok şükür insanlar artık kendini geliştirip doğruyu buluyor, kadının 2.sınıf olmadığını böyle şeyleri islam dinine dayandırmanın ilk önce insanın müslümanlığına zarar vereceğini öğrendi!! Allah'ın dininde haksızlık, zulüm, kibir, üstünlük taslama yoktur, hayatı dürüstçe paylaşmak lazım..

 • Image Description
  Misafir
  31.03.2008

  (İnsanlar kendini geliştirip doğruyu buluyor) Böyle bir cümleyi doğru bulmuyorum. Zira insanlar önceki dönemlerde kendilerini geliştiremiyor ve yanlış mı yapıyorlardı? Bir diğer konu önceki dönemlerde yaşayan insanlar kadınların 2. sınıf olduğunu ne zaman söylediler?

 • Image Description
  Misafir
  15.03.2008

  erkeği öven kadını yeren bi yazı bu hiç yakıştıramadım insan ilişkilerindeki anlayış bukader cahil olmamalı

 • Image Description
  birol
  13.02.2009

  allah aşkına o nasıl bir söz... bence paylaşım harika öncelikle ben evli hemde 8 yıllık bir beraberliğim var ve gerçekten harika beğendim...

 • Image Description
  Misafir
  24.08.2011

  bu paylaşılan yazıda şöyle bir ayrınti dikkatimi çekti ve sonrasında da yorumlarda daha fazla ileriye gidilmedi. şimdi evliliğin güzel olması çiftlerin karşılıklı etkileşimlerinden ve memnuniyetlerinden geliyor. bu yazıda erkeğin memnuniyetinin yanında kadın sadece ona hizmer için onun gönlünü yapmak için veya onu memnun etmek için dünyaya gelmiş bir varlık gibi lanse edilmiş. Kuran-ı kerim mümin erkekler ve mümin kadınlar der hep ayetlerinde demek ki kadında erkekte yalnız ve yalnız Allah a kulluk için yaratılmıştır ve ikisininde evlilikte karşısındakini memnun etme gibi bir sorumluluğu var. mesela çok eskilerde görüyordum kadın sırtında çocuk tarlaya çalışmaya giderdi erkek kahvede oyun oynardı daha yakın tarihe geldiğimizde ise erkek gider çalışırdı kadın evde çocuk bakar iş yapardı bu tablo iyi gibi görünse de erkek evin gelir kaynağı olduğu için bir çok konuda zulm edebiliyorlardı. çok uzağa gitmeyin ailenizdeki mahallenizdeki bu tür kadınlarla bir empati yapın bakalım. bence islamiyeti yaşamıyoruz eğer islamı Allah ın lafzını iyice idrak etsek erkekler olarak bir kadının ne derece narin hassas olduğunu anlardık. mesela islam kadına kendi çocuğuna bile bakmama gibi bir hak tanımış neden diye düşünüyor muyuz? sadece bir açıdan bakmak olmaz. evt erkek kadından bir derece üstündür ama o yönetim hakkı, idare hakkı, miras hakkı, şahitlik hakkı gibi uzun uzun detaylı detaylı anlatılmıştır. bu alanlardaki üstünlük hakları fıtratımız ve emir gereğidir. ama kimse bana sakallarını bile kendi kesip söküğünü bile kendi diken rasülümün ümmetinin kalkıpta kadını dövüp sövüp horlanmasını kadınlar değişti kadınlar artık çekmiyor diye savunmasın. iki günlük dünyaya herkes sınava imtihana geldi kimse kimsenin yoluna taş koyup egosuna hizmet ettirme gibi bir lükse sahip değil kimse ikinci sınıf da değil. bu sözlerim erkeği para kaynağı olarak gören kadınlar için de geçerlidir. Allah kendi rızasını almak için yuva kurma duasında olanlarla karşılaştırsın tüm müminleri...

 • Image Description
  Misafir
  15.03.2008

  ne demek sevdiğini söylemek evet yazı hoş ama sonunu kınıyorum

 • Image Description
  Misafir
  07.10.2007

  Gerçekten çok güzel bi yazıydı... Paylaşımın için teşekkürler

 • Image Description
  nihat kaşar
  03.10.2007

  yazınızı çok beyendim vede çok etkilendim tebrik ederim