Namazın Önemi

İnsanların ilk görevi, Allah'ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamberliğine inanmaktır. İmandan sonra farzların en önemlisi Namazdır. Namaz ruhu temizleyen, kalbi aydınlatan, insanı Allah'ın huzuruna yükselten bir ibadettir. Namaz, bize beden ve ruh temizliği kazandıran bir nurdur. Bu sayede müslüman günah kirlerinden Arınır ve cennete girmeye làyık temiz bir kul olur. Namaz kalblere Allah korkusunu yerleştirerek insanı günah işlemekten korur. Bu gerçek Kur'an-ı Kerim'de şöyle bildirilmektedir:

"Sana vahyolunan kitabı oku,Namazı dosdoğru kıl. Gerçekten Namaz, hayasızlıktan ve fenalıktan alıkoyar."

Namazın doğru kılan bir kimse günah işlemekten kurtulur. İmanını kuvvetlendirir. Allah'ın rızasını kazanır. Cennetin aydınlık yolu kendisine açılır. Müslüman Namaz kılmakla mükellef olduğu gibi, çocuklarına da Namazı öğretmek zorundadır. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

"Çocuklarınıza yedi yaşına gelince Namaz kılmasını emredin."

Anne ve baba yedi yaşına giren çocuklarına Namaz kılmayı öğretmeye başlarsa, çocuklar erginlik çağına gelince Namaza iyice alışmış olurlar.


3 yorum

süper bilgiler var ya

süper bilgiler var ya harika

01.12.2008 - flora

sizler yani namaz

sizler yani namaz kılmayalanlar sizler ne kadar ben müslümanım desenizde namaz kılmadığınız için dininizyoktur vardır ama namaz kılmadığınız için dininiz yokdur tamam namazdan başka din kakkında ibadetler vardır ama namaz olmadan dimadet yarım kalmış olur.Ölünce ne kadar iyilik yapsanızda namaz kılmaığnız için dinde siline bilirsiniz.yanicehennemin dimene kadar gide bilirsiniz.İyişallah ben size dnamazın ne kadar ölemli bir ibadet olduğunu anlata bilmişimdir...

13.11.2008 - Misafir

bu konular hemde dinimi

bu konular hemde dinimi çok geliştiriyoo mükemmel bir sitee

23.04.2008 - aysenur