Çocuklarınız ne okuyor?

Efendim ben ilkokula giden çocuğumu, okuma alışkanlığına ve genel kültürüne katkı olması için bir çocuk dergisine abone etmek istemiştim. Dergiye sadece abonelikle ulaşılabildiğinden, gazete bayilerinden temin edilemediğinden dolayı bir nüshasını istedim incelemek için, ilgili yerden...

Bana, nisan 2001 ayına ait bir sayısını verdiler. Ben bu dergiyi İslami değerleri koruyarak çocuklara bilim eğlence ve din kültürünü arttırıcı bir çizgide yayın yapan bir yayın organı sanıyordum. İyi ki incelemişim...

Dergide "garip ama gerçek" başlıklı bir yazı vardı,Yazının ilk "garip ama gerçek "maddesi şu:

** Suudi Arabistan da bir kadın, kocasına kahve yapmazsa bu bir boşanma nedenidir.** diyor...

Hayret doğrusu... Okuduğumda gözlerime inanamadığım bu cümle, çocuklara Arap düşmanlığı aşılamak için ufak dozda verilen bir zehir midir? Yoksa İslam şeriatında böyle bişey varmış gibi göstermeye çalışarak, Allah Azze ve Celle'nin kanunlarına leke sürmeye çalışmak gibi komik bi çaba mıdır?

Hem; Çocuk dergisinde boşanma konusunun ne işi var? Bu derginin hitab ettiği yaş grubu evlilik kurumunu sadece anne baba ve çocuk üçgeninde algılayabileceğine göre, iki eş arasında sadece kahve yapmamakla bozulabilecek bir bağın adına evlilik dendiğini düşünüp de çocuğun beynini mi karıştırmak amaç?

Yahud da ufacıkken çocuğun beynine böyle bi abukluğu kazıyıp da, büyüdükçe şer'i bir evliliğe uzak bakmasına zemin hazırlamak mı?

Dergide güzel yazılar da var,ama acaba bu güzel yazılar, böyle ufak dozda zehirleri kamufle etmek için mi eklenmiş dergiye, diye bi soru da aklımıza gelmiyor değil... Diyelimki bu gözden kaçmış bir hata olsun. Hayır, olmamalı,yayın işi ciddi bir iştir, hata kabul edilmemeli, olduysa da tekzib edilmeli... Efendim uzun lafın kısası, Çocuğunuzun ne okuduğuna, TV de ne seyrettiğine, bilgisayarında ne oynadığına, hatta, dini içerikli diye aldığınız; çocuklara yönelik cd'lerin içinde ne olduğuna dikkat ediniz. Zira çocukken beyne giren yanlışlar biraz zor doğruluyor!!
  • Sezen Aksu
  • 4.598

1 yorum

çok güzel yazılarınız

çok güzel yazılarınız var.benim 19 aylık bir oğlum var.eğitimi hakkında bilgi verirmisiniz...
selam ve dua ile..................

01.11.2007 - gülbeyaz