Ev Ödevi?

Pek çok aileyi ödev telaşı sarmakta.Tam ya da yarım gününü okulda geçirmiş çocuğumuza ödevlerini yapmasını hatırlatırken hangimizin içi cız etmiyor ki. Hatırlatmamız işe yarar da çocuğumuz ödevine başlarsa, kendimizi şanslı sayabiliriz. Aksine mızmızlanmalar başlıyor, isteksizlik gösteriliyor ya da itirazlar yükseliyorsa bir ödev problemiyle karşı karşıyayız demektir.

Tabii ki en sağlıklı ödev çilesini daha başlamadan önleyebilmek. Her anne, babanın yapması gereken, küçükken ya da daha ilk okuldayken çocuğuna düzenli çalışma becerileri kazandırmaya başlamak olmalı. Böylece gereken bağımsızlığı kazanan çocuk, hem büyüklerini, hem de kendisini ödev stresinden kurtaracaktır. Anaokulundan başlayarak bir ödev rutini oluşturmak; çocuğun ödevi yoksa bile belli bir süreyi öğrenmesi gereken bir şeye ayırmasını sağlamak, ileride çok işe yarayacaktır.

Konunun uzmanı eğitimciler tarafından, akademik seyahate yeni başlayan çocuklar için hazırlanan aşağıdaki önerilerin uygulanarak küçük problemlere bile çözüm getirebilir.

Malzemelerin düzenli olmasını sağlamak,

Öğrenmeye elverişli çalışma ortamı hazırlamak ve bu ortamı öğrenme için uygun malzeme ile donatmak,

Çocuğa, plan yapması ve zamanını akıllıca kullanması konusunda yardımcı olmak,

Çocuğun öğretmeniyle tanışarak okulun politikasını ve okulda geçerli prosedürleri öğrenmeye çalışmak,

Çocuklar ödevleri hakkında da yardım istediklerinde bile, ödev kesinlikle çocuk tarafından yapılmalı,onun bağımsız ve sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olmak istiyorsa, anne baba tam bir danışman gibi davranmalıdır,

Çocuğun sorularını cevaplamak, ödevlerine kontrol etmek,sınava hazırlanırken kaynaklardan nasıl yararlanacağını öğretmektir.

Anne ve baba çocuğun yaşına göre ödevlerine ne oranda yardım etmelerinin beklendiğini uzmanlar şöyle sıralıyor:

Ana okulundan üçüncü sınıfa kadar:

Her gün ödevi olup olmadığını kontrol etmek,
Ödevlerini hangi saatte yapmasının uygun olduğunu söylemek,
Ödev için gerekli malzemelerin olup olmadığını kontrol etmek,
Çocuğun yapması gerekenleri anladığından emin olmak,
Gerekiyorsa birinci problemi ya da soruyu birlikte yapmak,
Gayretlerinden dolayı onu takdir ettiğinizi söylemek.
Sabah, az da olsa kahvaltı ile okula göndermek !

Dördüncü sınıftan altıncı sınıfa kadar;

Ödevi uygun zamanda yapıp yapmadığını kontrol etmek.
Gerekiyorsa arkadaşını arayıp yardım isteyebileceğini söylemek.
Ancak kendi kendine yeterince denediğinden emin olduktan sonra yardım etmek.
Kendi kendine çalışabilmesi için çalışma becerileri öğretmek (Bilgisayar, kütüphane araştırma vs.).
Gayretlerinden dolayı onu takdir ettiğinizi söylemek.
İkinciden altıncı sınıfa kadar ev ödevini okuldan gelir gelmez yapmasını sağlamak.
Sabah, az da olsa kahvaltı ile okula göndermek !
  • Sezen Aksu
  • 6.974

7 yorum

4.sınıf öğrencisiyim ben

4.sınıf öğrencisiyim ben yazarken siliyorum,yanlış olmasa bile siliyorum bu moraal bozuyor.

05.03.2012 - Misafir

ödeve başlamakta zorlanyor

ödeve başlamakta zorlanyor 1.sıfta okula 6yaşında yazdırdım hata mı yaptım

19.01.2009 - Misafir

bence kızınızla ders

bence kızınızla ders çalışmak için bir saat belirleyin ve bu saati eğlenceli hale getirin mesela ders çalışmayı bitirdikten sonra ona hediye vericeğinizi söyleyinküçük de olsa hediye alın oda hediyeyi almak için bir an önce çalışıp bitirmek ister ama kesinlikle kızmayı denemeyin yada dersten sonra onunla birlikte çizgifilm izlemeyi önerin eminim dikkate alıcaktır umarım bir çaresini bulursunuz

04.10.2008 - Misafir

sizinle yeni

sizinle yeni karşılaşıyoruz... benim bir kızım var adı ceyda ve 1. sınıfa yeni başladı geçen yıl ana okuluna gönderdik. ceyda okulda sınıf arkadaşları ögretmenlerinin gösterdiği şeyleri yaparken bizimkisi oturup onlara bakıyormuş ve hiç bir şekilde sınıfça yapılanlara katılmıyor, annesi ögretmeniyle konuşmuş adam ne yapsa boş çünkü evde ödevini yaptıramıyoruz anlamıyor ve dikkat sorunu var galiba çünkü defalarca gösterdiğimiz birşeyi asla yapamıyor mu yapmak istemiyormu anlamıyoruz.sizden ricam bize bu konuda yol göstermeniz. saygılarımızla.

11.09.2008 - Misafir

çocuğun aktif

çocuğun aktif olmamasından kaynaklanıyor olabilir kızınızın daha fazla aktivitelere katılması gerekir yada kendine güvensizliğinden arkadaşlarına katılmayıp uzaktan izlemeyi tercih ediyordur ona yaptığı ödev iş yada herhangi birşey yaptığı zaman onu tebrik edip kendine güvenini sağlayabilirsiniz

04.10.2008 - sevda

kzımla çok problem

kzımla çok problem yaşıyorum ödev konusunda bildiği şeyleri bana sürekli bilmiyorum diyo şu an 4 yaşına girmek üzere elifcüzünüü öğreniyo
bildiği yerleri bile bilmiyorum diyor sanırım benimle ders çalışmamak için beni yıldırmaya çaalışıyor.bende sinirlenmeye başlıyorum çünkü saatlerce beni oyalıyo okumamak için kızarak yanlış yaptığımı biliyorum ama ona nasıl ders çalıştıracağımı bilemiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz acaba?

28.03.2008 - gülmeral

4 yaşındaki bir çocuk

4 yaşındaki bir çocuk asla zorlanmamalı çok büyük hata yapıyorsunuz

10.04.2008 - Misafir